Odkurzacz idealny

Obecnie na rynku mamy szeroką gamę odkurzaczy – jak wybrać ten najlepszy? Odpowiedź poniżej.

Rodzaje odkurzaczy

Urządzenia te mogą być podzielone według kilku kategorii. Ze względu na miejsce pracy możemy wyróżnić odkurzacze samochodowe, domowe, biurowe i ogrodowe. Modele podzielone ze względu na sposób pracy mogą być ręczne i automatyczne. Jednak najbardziej standardowa kategoryzacja obejmuje system odkurzania i dzieli sprzęty na: workowe, bezworkowe i wielofunkcyjne.

Odkurzacze workowe

Nazywane również tradycyjnymi lub klasycznymi. Są to modele najpopularniejsze i najtańsze. Posiadają wymienialny worek do którego trafiają śmieci. W zależności do urządzenia worki mogą być jednorazowe (papierowe) lub wielokrotnego użycia, z możliwością prania (tekstylne). Ich największą zaletą jest niska cena. Nie wymagają także dodatkowej pracy przy odkurzaniu – wystarczy raz na jakiś czas opróżnić worek. Niestety ich zakup to dodatkowy koszt, a siła ssąca słabnie wraz z ich zapełnianiem. Sprzęt tego typu jest również mniej skuteczny w pochłanianiu pyłów, roztoczy i alergenów.

Odkurzacze bezworkowe

Produkty tego typu posiadają plastikowy pojemnik, który musimy regularnie opróżniać i myć. Ich działanie opiera się na systemie cyklonu, który odwirowuje brud z powietrza i osadza go na dnie zbiornika lub w systemie wodnym. Zaletą tego typu urządzeń jest ich duża skuteczność w pochłanianiu pyłów, kurzu i alergenów. W dobrej jakości sprzęcie wymiana filtrów jest konieczna raz w roku. Odkurzacze bezworkowe są jednak droższe od modeli tradycyjnych, a cena dobrego filtra jest wyższa niż zestawu worków na rok.

Odkurzacze wielofunkcyjne

Tego typu modele mogą w zależności od potrzeb pracować jako workowe, lub bezworkowe. Zazwyczaj posiadają również dodatkowe funkcje umożliwiające mycie podług, okien, pranie dywanów czy zbieranie rozlanych płynów. Świetnie pochłaniają roztocza i alergeny w pracach również budowlanych przy http://concretecutting.pl/rozbiorki-i-wyburzenia-techniczne-plock/ rozbiórkach, a także pozwalają kompleksowo sprzątnąć cały dom. Z drugiej strony taki sprzęt jest droższy i większy niż wcześniej pokazane modele, dodatkowo posiada mniejszą siłę ssącą niż wyżej przedstawione produkty.

Wybierając odkurzacz musimy się zastanowić jakie czynniki są dla nas najważniejsze: cena, usuwanie alergenów czy wielofunkcyjność, a następnie wybrać odpowiedni dla nas model. Przed zakupem warto sprawdzić jak dany produkt wypada w rankingach.