Jak wybrać nowoczesne żelazko?

Coś co kiedyś było uważane za cud techniki teraz jest już w każdy domu, w setkach odmian, które producenci starają się dopasować jak najlepiej dla każdego z nas. Oczywiście te najnowsze modele posiadają pewne cechy, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Uchwyt musi być ergonomiczny, czyli łatwy do chwytania. Wybierzmy taki, który jest antypoślizgowy i pasuje do dłoni. Stopa żelazka ma być stabilna i odporna na zarysowania, które mogą powstać podczas prasowania ostrych elementów np. metalowych guzików lub suwaków. Równie ważny jest kształt i rozmieszczenie otworów stopy.

Moc żelazka to podstawowy parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Im jest wyższa tym żelazko szybciej się nagrzeje i osiągnie wyższą temperaturę, dzięki temu poradzi sobie z prasowaniem najtrudniejszych materiałów. Te o mocy minimum 2000 W potrafią się nagrzać nawet w kilka sekund. Nie zapomnijmy, że im większa moc naszego sprzętu, tym większy będzie nasz rachunek za prąd.

Jeśli zwrócimy uwagę przy zakupie na pojemność zbiornika na wodę rzadziej będziemy musieli przerywać prasowanie, żeby dolać jej do pojemnika. Nie możemy oczywiście przesadzać, żelazka z dużym zbiornikiem np. litrowym, bądź większym, są po prostu bardzo ciężkie. Przez to prasowanie robi się mało przyjemne i dużo bardziej męczące.

Ze względu na bardzo duży wybór sprzętu na rynku, możemy go jak najlepiej dopasować do swoich potrzeb. Weźmy pod uwagę na czym najbardziej nam zależy i jakie parametry będą do nas pasować.